لوله ها اصلی ترین عنصر سیستم های لوله کشی، استوانه های تو خالی ساخته شده از کربن استیل، استنلس استیل و یا آلیاژهای فولادی جهت انتقال سیالات و یا مواد بسیار ریز هستند. لوله ها از لحاظ ساختار به دو دسته کلی درزدار و بدون درز (مانیسمان) تقسیم می گردند. در نظر گرفتن نوع لوله (درزدار یا بدون درز) و متریال ساخته شده از آن (کربن استیل، استنلس استیل و یا آلیاژ فولاد) و هماهنگی این دو مورد با سیال جاری در سیستم و محیطی که خط لوله در آن قرار دارد بسیار حائز اهمیت است. به طوری که بی توجهی به آن ها می تواند خسارت های بسیاری را به همراه داشته باشد. لوله های بدون درز به دلیل نداشتن درز جوشی نسبت به لوله های درزدار برای سیالات شیمیایی و خورنده مناسب تر بوده اما روش ساخت دشوارتر و هزینه ساخت بالاتری دارند. مسئله مهم تر دیگر که شناخت و تشخیص آن نیز به مراتب نیازمند به دانش و تخصص بیشتری است، در رابطه با متریال سازنده لوله ها است. کربن استیل که با نام لوله فولادی نیز شناخته می شود لوله پر کاربرد و مورد استفاده برای بخش های مختلف صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ها است و دارای آلیاژ های گوناگونی است. نوع دیگر متریالی که برای ساخت لوله مورد استفاده قرار می گیرد، استنلس استیل است. در این مقاله قصد داریم به توضیح بیشتر درباره لوله استنلس استیل و بخصوص لوله استیل گرید 304 بپردازیم.

9 تفاوت مهم لوله و تیوب | وب سایت عصر مواد

لوله استنلس استیل (Stainless Steel Pipe)

لوله استنلس استیل که به طور اختصار به آن لوله استیل نیز می گویند، برای پروژه هایی که سیال با خاصیت شیمیایی و خوردگی وجود دارد، مناسب است. همانطور که می دانیم لوله استیل تنها نشان دهنده جنس است و این لوله می تواند به صورت درزدار و یا بدون درز ساخته شود که درزدار آن ارزران تر است. لوله استیل دارای گرید های متعددی است که از بین آن ها لوله استنلس استیل گرید 304 و 316 نسبت به باقی گریدها رایج تر و پرکاربرد تر هستند. ورق های استنلس استیل که لوله استیل از آن ها ساخته می شود، دارای پایه فولادی هستند که حداقل حاوی 11.5 درصد کروم و عناصر دیگری است که بعد از کروم مهمترین آن نیکل بوده و درصد ترکیب آن در ورق تاثیرات زیادی بر خاصیت لوله استیل ساخته شده از آن می گذارد.

لوله استیل گرید 304

لوله استیل گرید 304 یکی از گرید های اصلی و پر کاربرد لوله استنلس استیلاست و در تمام پروژه هایی که حرارت بالا و یا مواد شیمیایی و دارای خاصیت خورندگی بالا وجود دارند قابل استفاده است. لوله استنلس استیل گرید 304 شامل دو نوع 304 و L304  است که L در آخر 304 نشان دهنده Low Carbon در ساختار این لوله است. مواد سازنده لوله استنلس استیل گرید 304 آلیاژ فولاد به همراه 18% کروم و 8% نیکل است که این درصد ها توسط انجمن آهن و فولاد آمریکا (AISI) تعیین می گردد. با اینکه این لوله در برابر حرارت مقاومت دارد اما توصیه می شود تا درجه حرارت کمتر از 800 درجه فارنهایت مورد استفاده قرار گیرند زیرا در دماهای بالاتر کاربید موجود در آلیاژ این استیل رسوب کرده و عامل بروز مشکل می گردد. لوله استیل به طور کلی برای صنایع لبنیات و مواد غذایی و هر صنعتی که نیاز به رعایت بهداشت و پاکیزگی ضروری است و همچنین در تزئینات ساختمان ها نیز از این نوع لوله ها استفاده می کنند. لوله استیل برخلاف تصور در تمامی شرایط ها ضد زنگ نیست بلکه در آب های راکد دچار خوردگی می گردد، خوردگی در آب های راکد بخصوص در لوله استیل گرید 304 بیشتر بوده و به صورت خوردگی حفره ای رخ می دهد؛ بنابراین در هنگام خرید لوله تنها نباید به ضد زنگ بودن آن اکتفا کرد و حتما شرایط محیطی نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

Leave a Comment