فولاد قالب پلاستیک این گروه از فولاد ها با داشتن سختی زیاد بسیار خوش تراش بوده و با قابلیت پلیش بسیار عالی جهت قالب های پلاستیک و ملامین سازی مصرف می شود و معمولا نیاز به آبکاری ندارد و قابلیت سمانتاسیون را دارند.
در ساخت قالب پلاستیکی انتخاب نوع و عناصر آلیاژی فولاد نقش تاثیر گذاری در عمر، عملکرد و هزینه قالب دارد. هزینه ها و قیمت تولید قالب پلاستیکی به صورت غیر مستقیم وابسته به فولاد است که در صورت عدم انتخاب فولاد الیاژی مناسب، هزینه های اضافی را به قالب تحمیل می کند.

خصوصیات قطعه ای که برای ساخت قالب پلاستیک و انتخاب فولاد آلیاژی مربوطه مؤثر است عبارتند از:

 • صافی سطح
 • گرین کاری
 • خورنده بودن یا ساینده بودن جنس قطعه
 • دقت ابعادی
 • تیراژ تولیدی
 • زمان ساخت

فولادهای قالب های پلاستیک با توجه چقرمگی آنها (نوع عملیات حرارتی) به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • پیش سخت شده (Pre Hardened)
 • آنیل (Annealed)
 • پیر سخت شونده (Age Hardening)
 • فولاد های پیش سخت شده (Pre Hardened)

این فولادها به صورت سخت کاری شده و بازپخت شده به بازار ارائه می شوند و می توان نقش قالب مورد نظر را روی آنها به صورت مستقیم اجرا و بهره برداری کرد.از مهمترین مزایای این فولاد ها میتوان به کوتاه شدن فرایندهای ساخت و عدم ایجاد ترک های ریز در اثر عملیات حرارتی اشاره نمود.
این فولاد ها معایبی هم دارند ازجمله: زمان ماشین کاری این فولادها با توجه به سختی آنها بیشتر از فولادهای آنیل شده است و باتوجه به اینکه سختی اینگونه فولادها به تدریج از سطح به عمق کم میشود، قالب هایی که توسط اینگونه فولادها تهیه میشوند دارای سختی یکنواخت نیستند. همچنین برای رزین هایی که بسیار ساینده یا دارای دمای پروسه بسیار بالا هستند،مناسب نیستند.

انتخاب فولاد ابزار مناسب برای ساخت قالب به عوامل زیر بستگی دارد:

۱- نوع مواد پلاستیک برای قالب گیری
۲- روش ساخت و شکل هندسی قالب
۳- میزان سایش
۴- قابلیت پولیش

انواع فولاد قالب پلاستیک

فولاد 1.2312  (M200)
فولاد 2312 قالب پلاستیک را در اندازه های متوسط و بزرگ با کیفیت سطح آینه ای و قابلیت براده برداری مناسب برای  ساخت قالب های پلاستیک مورد استفاده قرار می دهند. در ساخت کلیه ابزار هایی که جهت فرایند تولید پلاستیک مصنوعی به کار می روند از فولاد 1.2312 بهره می برند. فولاد قالب پلاستیک 1.2312 هم چنین در قالب های مورد استفاده در صنایع غذایی و بهداشتی استفاده می شوند. چهارچوب قالب ها برای قالب های پلاستیک تزریقی، یکی دیگر از مصنوعات ساخته شده با فولاد قالب پلاستیک 1.2312 هستند.

استیل 1.2312
استیل 1.2312

کاربردهای فولاد 2312 در صنایع مختلف :

قالبهای پلاستیک با سایز متوسط و بزرگ
ابزار جهت فرایند پلاستیک مصنوعی
قالب های پلاستیک ضربه ای
دمای فرجینگ ( Forging) :1050-850
دمای آنیلینگ ( Annealing) : 740-720
دمای سختی پذیری( Hardening) : 880-860 ، 860-840
محیط خنک کردن (Quench) : روغن – هوا
دمای برگشت ( Tempering) : 650-600
دماها برحسب سانتی گراد می باشد.

  فولاد  1.2083  (M310)

دارای سختی پذیری بالا (عمیق), استحکام بالا, مقاومت به سایش خوب و مقاوم در برابر خوردگی است. و برای ساخت قالب های پرس رزین مصنوعی خورنده نظیر ترمو پلاست ها بسیار مناسب است.
همچنین دمای پیش گرم آن 150 الی 200 درجه سانتیگراد تعیین شده است.

کاربردهای فولاد 2083 در صنایع مختلف :

قالب پلاستیک برای شرایط شیمیایی و سایش
دمای فرجینگ ( Forging) :1050-850
دمای آنیلینگ ( Annealing) : 780-730
دمای سختی پذیری( Hardening) :1000 – 1050
محیط خنک کردن (Quench) : روغن
دمای برگشت ( Tempering) : 100 – 200
دماها برحسب سانتی گراد می باشد.

انواع دیگر از فولاد قالب پلاستیک عبارتند از:

 • فولاد 1.2311  (M201)
 • فولاد 1.2738  (M238)

قیمت فولاد قالب پلاستیک

شایان ذکر است که بدلیل نوسانات شدید بازار ارز، قیمت ها متغیر هستند، لذا برای دریافت قیمت های به روز با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید!

فولادهای پیش سخت شده (Pre Hardened):

این فولادها به‌صورت سختکاری شده و باز پختشده به بازار ارائه میشوند و مستقیماً میتوان نقش قالب را روی آنها اجرا و بهرهبرداری کرد.

مزایای این فولادها :

 •  کوتاه شدن فرایندهای ساخت: این فولاد، در فرایند بهرهبرداری، قبلاً سختکاری شده و نیازی به عملیات حرارتی و فرایند ماشینکاری بعد از آن را ندارد.
 •  عدم ایجاد ترکهای ریز در اثر عملیات حرارتی: معمولاًٌ فولادها بعد از عملیات حرارتی در اثر شوکهای حرارتی تابیده و در سطح آنها ترکهای ریزی به‌وجود میآید. نظر به اینکه اینگونه فولادها پیش از عرضه به بازار توسط تولیدکننده فولاد سختکاری شدهاند و بعد از فرایندهای ماشینکاری نیازی به‌عملیات حرارتی ندارند، ترکهای ریز و پسماند تنشهای حرارتی در فولاد، وجود نخواهد داشت و طول عمر آن بالاتر خواهدبود.

معایب این فولادها :

 •  زمان ماشینکاری این فولادها با توجه به سختی آنها بیشتر از فولادهای آنیل شدهاست.
 •  با توجه به اینکه سختی اینگونه فولادها به‌تدریج از سطح به عمق کم میشود، قالبهایی که توسط اینگونه فولادها تهیه میشوند دارای سختی یکنواخت نیستند.
 •  برای رزینهایی که بسیار ساینده یا دارای دمای پروسه بسیار بالا هستند، مناسب نیستند.

فولاد قالب پلاستیک

فولاد قالب تزریق پلاستیک – P20 یا بدون P20

فولاد های ونربل مورد استفاده در قالب تنها انتخاب و تنها روش در قالب های تزریق پلاستیک به حساب نمی‌آید ، اماروشی باثبات و قابل اطمینان برای یک قالبگیری خوب است.
اگر از هر قالب‌ساز در هر جای دنیا پرسیده شود که متداولترین فولاد برای قالب تزریق پلاستیک چیست، وی بدون معطلی پاسخ خواهد داد “p20″٫P20 تقریبا با فولاد‌هایی که با ریخته‌گری تزریقی تولید می‌شوند یکسان می‌باشند.
p20 چیست؟ فولادی محبوب است که از لحاظ ترکیب به فولاد “کروم دار” ۴۱xx که در کاربردهای فضایی استفاده می‌شود شباهت دارد. با توجه به ۰٫۴ درصد کربنی که در داخل این فولادموجود است، نمی‌بایست انتظار داشت که آلیاژ p20 از نوع فولاد سخت شونده در روغن باشد، پدیده کوئنچ کردن نیز بعد از رسیدن به دمای ۸۳۰ درجه سلسیوس انجام می‌شود. P20 به علت چکش‌خوار بودن دارای کاربردهای زیادی نیز می‌باشد: در دمای ۷۸۰ درجه به حالت خمیری می‌رسد و به واسطه خنک‌ کاری توسط هوا می‌تواند در دماهای پایین نیز نرم باشد.

به انجام رساندن این پدیده ممکن است، برای مثال، در دمای خیلی پایین مثل ۱۰۰ درجه سلسیوس  بخش میانی را تا ۵۱ راکول c نیز سخت کند، مهمتر از این، در دمای حدود ۴۸۰ درجه و با خنک کاری توسط هوا، قبل از انجام ماشین کاری نهایی روی قطعه، سطح تنش در ماده به دلیل ساختار آن کاهش می‌یابد. تمامی شرایط دمایی چه بالا و چه پایین با توجه به منابع اطلاعاتی زیادی که موجود است، کاملا معین و قابل کنترل بوده و می‌تواند اجازه سنگ‌زنی با سرعت بالا را داشته باشد همچنین توانایی آزادسازی تنش را قبل از اتمام برش‌های نهایی از خود نشان می‌دهد.
زمانی که مقدار سختی ثبت شده برای فولاد پایه ۵۰ HRC می‌باشد، p20 می‌تواند مقداری بیش از ۵۰ HRC سخت شود، حتی اگر مقدار سختی بیشتر و مقاومت شیمیایی بالاتر از این آلیاژ انتظار رود می‌توان با نیتریده کردن آن سختی را تا ۶۰ HRC افزایش داد. می‌توان سختکاری عمقی نزدیک به  نیم میلیمتر در قطعه ایجاد کرد.استفاده از روکش کروم را نیز می‌توان به عنوان روشی دیگر دانست، البته به منظور جلوگیری از ترد شدن به واسطه هیدروژن دمای متوسط مشخصی پیشنهاد شده است.

فولاد مناسب برای قالب تزریق پلاستیک

استفاده از p20 در عملیات حرارتی دو مزیت عمده را دارا می‌باشد، اول اینکه افرادی که عملیات حرارتی را انجام می‌دهند با ساختار ماده کاملا آشنا می‌باشند و راه‌های زیادی برای رسیدن به یک فرم خاص پیشنهاد شده است. دومین دلیل نیز این می‌باشد که به راحتی می‌توان p20 را قبل از انجام سختی‌ سازی ماده و یا در حین عملیات حرارتی ماشین کاری کرد، در نتیجه ماده برای انجام ماشین کاری نهایی در صورت نیاز نیز آماده خواهد بود.
استفاده از مواد سخت‌کاری شده، اگرچه، فشار و زحمت بیشتری را برای قالب‌ساز به همراه داردولی وجود حفره‌های عمیق نیاز به بخش‌های ساختاری ضخیمی دارد، اگر عملیات حرارتی به خوبی انجام نشود، پدیده ایجاد شده را تاثیر به سزایی در کور و کویتی core and cavity  قالب خواهد داشت. اگر در مرحله ماشین‌کاری لایه بیرونی کاملا برداشته شود، تنش باقیمانده باعث تغییر شکل بلوک خواهد شد، که در اینجا نیاز به انجام یک یا دو مرحله کاهش تنش باقیمانده در ماده خواهیم داشت. در حین انجام سخت‌کاری فولاد کلاس p20 از تامین کننده ابزارهای خود و یا کسی که خدمات عملیات حرارتی انجام می‌دهد توصیه‌های لازم را دریافت کنید.

المان‏های مختلف موجود در یک آلیاژ برای تحکیم ساختاری فلز اهمیت زیادی دارند، اما روش و چگونگی قالب‌گیری نیز دارای اهمیت زیادی می باشد. روش‌های تولید پیشرفته مانند ذوب مجدد در خلاء و متالوژی پودری می‌توانند ساختاری بسیار پیوسته از فولاد را ارائه دهند، اما طبیعی است که هزینه این روش‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

برای اطلاع از موجودی و سفارش و استعلام قيمت فولاد سردکار با فروشگاه فولاد و آهن آلات صانعی تماس بگیرید

Leave a Comment